Jak oprawić dokumenty – bindowanie, zszywanie i inne

Notatki, konspekty, czy listy zadań mogą być drukowane na zwykłym papierze i nie wymagają oprawiania, ani przechowywania w segregatorze, czy brulionie. Są to raczej dokumenty, które służą jedynie nam i nikt ich nie zobaczy, nikomu ich nie damy.

Zabezpieczanie dokumentów

bindowanieInaczej wygląda rzecz z pracami magisterskimi, dokumentacją budowy domu, czy kartami parkingowymi. Pozornie nie mają one nic ze sobą wspólnego, jednak bez odpowiedniej oprawy szybko się one zniszczą, czy też nie będą się prezentować należycie elegancko. Jakie rodzaje oprawy można stosować? Do małych dokumentów, takich jak karty wszelkiego typu sprawdzi się laminowanie. Specjalną maszynką pokrywa się taki dokument przeźroczystym laminatem. Przez to dokument jest zabezpieczony przez zagnieceniem, a także przed dzianiem wody. Jest to opcja tania i sprawdzi się szczególnie wtedy, kiedy karty będzie często przenoszone. Inna opcja to bindowanie w spirale w Łodzi. Bindowanie jest to połączenie wielu kartek przy pomocy plastikowej, rzadziej innej, bindy. Tworzone są charakterystyczne prostokątne otworki, przez które wkładana jest spirala.

bindowanieDodatkowo poza spiralą taki plik dokumentów posiada sztywną, papierową okładkę z tyłu oraz przeźroczystą, plastikową okładkę z przodu. Dzięki temu takie dokumenty zbindowane są łatwe do przenoszenia, lepiej wyglądają i są zabezpieczone przed zniszczeniem. Jeśli potrzebna nam jest jeszcze lepsza ochrona i jeszcze bardziej elegancki wygląd dokumentów, np. pracy magisterskiej, to rozwiązaniem jest zszywanie dokumentów przy oprawie w twardą okładkę. Okładka może mieć różne kolory, jak również tłoczone litery, także posrebrzane lub pozłacane. To najdroższy rodzaj oprawy, jednak pewne dokumenty tego wymagają. Twarda okładka sprawdzi się także jeśli chcemy dać komuś specjalny prezent np. wiersze z dedykacją, które sami napisaliśmy. Dokumenty nie muszą być jednak oprawiane same w sobie. W celu ich zabezpieczenia można je przykładowo wkładać do foliowej koszulki. Dzięki niej zostaną one zabezpieczone przed porysowaniem czy wylaną kawą. Koszulki są tanie i łatwe do przechowywania. Dodatkowo posiadają one otworki, dzięki którym można je włożyć do segregatora.

Jego twarda oprawa to także ochrona dla dokumentów, segregator ułatwia układanie i przechowywanie dokumentów na półce, łatwo także z nich korzystać. Zdecydowanie oprawa dokumentów to coś, co warto rozważyć. Dzięki laminowaniu, bindowaniu na spirali, zszywaniu, czy choćby wkładaniu do foliowych koszulek każda kartka papieru będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami.